PLAN LEKCJI 2

zajecia 2

dokumenty 2

aktualnosci 2

statut 2

stypendia 2

XIII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC”

LEKCJA POETYCKA W „CHROBRYM”

17.11.2016 r. w I Liceum Ogólnokształcącym z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego w Kłodzku  odbyło się dwugodzinne spotkanie uczniów szkoły z poetami z Polski, Ukrainy i Łotwy. Była to lekcja poetycka stanowiąca część XIII Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez granic”.

Wydarzenie rozpoczęło się piosenką Adelle w wykonaniu dwóch uczennic liceum: Dominiki Zielińskiej i Kamili Bańkowskiej. Następnie pani Magdalena Sobczyńska, która uczy języka polskiego, przedstawiła nam poetów. W spotkaniu udział wzięli: Kazimierz Burnat, Dagnija Dreika, Oleksander Gordon, Sergij Szielkowij.

Podczas spotkania uczniowie III klasy liceum przedstawili nam dialog na podstawie fragmentów wierszy Wisławy Szymborskiej, Tadeusza Różewicza i Czesława Miłosza. Była to wyobrażona rozmowa twórców poezji na temat jej znaczenia i roli, jaką odgrywa w świecie.

Następnie  przedstawione zostały opinie uczniów na temat poezji, z których dowiedzieliśmy się, że niestety nie zawsze zajmuje ona ważne miejsce w ich życiu. Oto kilka z przytoczonych wypowiedzi:

  • W moim życiu poezja nie zajmuje zbyt ważnego miejsca, nie czytam poezji, nie zachwycam się nią. Lubię ją czytać na głos, ale nie potrafię rozkoszować się nią. Dla mnie to tylko tekst, trudniejszy, wymagający, ale tekst.
  • Niezbyt cenię poezję, ale czasem czytanie dzieł niektórych autorów jest dobrym sposobem, aby przerwać rutynę codziennego życia i zastanowić się nad nim.
  • Poezja jest dla mnie metodą wyrażania uczuć i emocji. Nie zajmuje szczególnego miejsca w moim życiu, lecz czasami, aby uwolnić się od myśli zaprzątających mi głowę, lubię poczytać wiersze różnych autorów, a nawet stworzyć coś własnego.
  • Poezja jest dla mnie czymś interesującym. W wolnej chwili mogę zagłębić się w fascynujący świat stworzony przez poetę. Poprzez poezję można wyrażać siebie.
  • Poezja jest dla mnie czymś tajemniczym, jest sposobem opisywania swoich uczuć w piękny sposób.
  • Poezja czasami daje mi motywację do działania, czasami opisuje mój humor, czasami jednak nie potrafię jej odnieść do życia.
  • Poezja jest wolna, wszystko jest w niej dozwolone, pozwala ukazać swoją osobowość. Można ją interpretować na wiele sposobów, może przedstawiać zwyczajne rzeczy w nowym świetle, czyniąc je zarazem czymś niezwykłym.

Młodzież zaprezentowała również wiersze zaproszonych gości. Następnie poeci przedstawili się uczniom oraz zaczęli rozmowę o swoich dziełach. W dalszej części spotkania odpowiadali na zadawane im pytania.  Dzięki nim dowiedzieliśmy się o celu przybycia do naszego miasta, o tematyce ich prac, o początkach twórczości, poznaliśmy ich poglądy dotyczące sztuki i problemów, z jakimi borykają się ludzie kultury.

Na zakończenie uczniowie zrobili pamiątkowe zdjęcie z poetami.

Spotkanie wypadło bardzo dobrze. Goście pochwalili uczniów za zaangażowanie się w jego przebieg. Był to bardzo mile spędzony czas, dzięki któremu poznaliśmy wyjątkowe osoby. Mam nadzieję, że dzięki takim spotkaniom młodzież będzie  częściej  sięgać po poezję.

Kacper Osipow, uczeń klasy I c

***

Czym jest poezja?

            Czym jest poezja? Pytanie, nad którym zapewne mało osób kiedykolwiek się zastanawiało, padło wielokrotnie na mającym miejsce w naszym liceum nietypowym spotkaniu. 17 listopada bieżącego roku mieliśmy zaszczyt gościć poetów z Polski, Ukrainy
i Łotwy. Z racji odbywającego się w Polanicy-Zdroju Międzynarodowego Festiwalu Poezji  „Poeci bez granic” twórcy: Kazimierz Burnat, Dagnija Dreika, Oleksander Gordon i Sergij Szielkowij postanowili odwiedzić także naszą szkołę, by podzielić się swoją wiedzą na dany temat oraz zainspirować uczniów do różnorodnego działania. Czy im się to udało?

Oprawą muzyczną oraz piękną interpretacją wybranych wierszy zdołaliśmy wywołać uśmiechy na twarzach naszych gości. Następnie ster przejęli właśnie oni, czytając swoje utwory oraz odpowiadając na zadawane przez nas pytania. W trakcie wypowiedzi poetów wielu z nas snuło przemyślenia.

Na mnie duże wrażenie zrobiły słowa pana Kazimierza Burnata. Czym według niego jest poezja? Poezja to stan duchowego napięcia, to idealnie dopasowane do siebie słowa, stanowiące obronę przed nadmiernym wzruszeniem. Za ważne uznaję także zdania bezpośrednio kierowane do nas. „Szukajcie drogi do swojego szczęścia, odnajdujcie w sobie ukryte talenty, róbcie to, co kochacie” – tak nasz gość zachęcał do aktywności. Na spotkaniu dosadnie brzmiały słowa pełne motywacji i szczerości.

Kolejny poeta, pan Siergij Szielkowij, mówił nam o niesamowitej artystycznej współpracy Polaków z Ukraińcami. Zaznaczył, że rozmowy z nami otworzyły mu serce, dały natchnienie, a po zeszłorocznym festiwalu napisał dziesięć wierszy, w tym utwór
„W Polanicy – Zdroju”.

Poetka, pani Dagnija Dreika, która przyjechała do „Chrobrego” pierwszy raz, mówiła, iż jest bardzo zadowolona z pobytu w naszej szkole i podziwia tak organizację spotkania, jak i naszą młodzież. Co ważne, zapytana o to, czy kiedykolwiek miała gorszy okres w swojej twórczości, odpowiedziała, że nie. Podkreśliła, że pisze całe życie, a to przynosi jej niesamowitą satysfakcję.

Siedzący obok niej Oleksander Gordon mówił, że każdy może być poetą, śmiał się i czytał fragmenty swoich wierszy. Bez problemu można było zauważyć w oczach wszystkich poetów iskierki radości połączone z motywacją. Mam nadzieję, że my też mieliśmy w tym swój udział.

Bardzo trafnym pytaniem według mnie było to zadane przez uczennicę rozszerzenia humanistycznego: „Czy ludzie kultury mają jakieś szanse, by wybić się w swoim kraju i czuć się docenionymi?”. Odpowiedź, która padła, była bardzo szczera. Pan Burnat powiedział, że w naszym kraju humaniści mają trudniej, potrzebują dużego samozaparcia oraz mobilizacji. Polecił, by każdy z nich miał przy sobie osobę, która będzie wspierała i ukierunkowywała. Jestem pewna, że to pytanie połączone z odpowiedzią dało wiele do myślenia każdemu, kto patrzy w przyszłość i wiąże ją z działalnością artystyczną.

Wiemy, że każdy może być poetą. Treść cytowanego podczas spotkania wiersza Oleksandra Gordona mówi: „poeci kiedyś byli zwykłymi ludźmi, ludzie, którzy czytają poezję mogą napisać wiersz, ci, którzy napiszą wiersz mogą zostać poetami, poeci, którzy napisali jeden wiersz mogą być zwykłymi ludźmi”. Jesteśmy w stanie wyrażać emocje poprzez pisanie, ale, jak powiedział Kazimierz Burnat, „do poezji trzeba dojrzeć”. Umiejąc dobrze wyrażać swoje uczucia, współpracując sami ze sobą, możemy być, kim chcemy – to uważam za przesłanie naszego spotkania. Możliwe, że kiedyś podziękujemy jeszcze raz naszym gościom za ich słowa, lecz teraz jeszcze nie wiem, w jakich okolicznościach. Zmotywowani czekamy na kolejne tego rodzaju rozmowy pozwalające zmierzyć się z czymś, co nie jest bliskie rzeczywistości.

Kamila Bańkowska, uczennica klasy I c

LEKCJA POETYCKA

W RAMACH XIII MIĘDZYNARODOWEGO FESTIWALU POEZJI

„POECI BEZ GRANIC”

GOŚCIE:

Kazimierz Burnat - poeta, publicysta, edytor, tłumacz, dziennikarz, autor książek poetyckich, przekładów wierszy z języków: ukraińskiego, czeskiego
 i węgierskiego, współautor wielu antologii i monografii; inicjator i współorganizator współpracy kulturalnej z Narodowym Związkiem Pisarzy Ukrainy; prezes Dolnośląskiego Oddziału ZLP we Wrocławiu oraz członek Prezydium Zarządu Głównego ZLP i Stowarzyszenia Dziennikarzy RP

Dagnija Dreika - urodzona w Rydze pisarka pochodzenia polskiego, autorka książek poetyckich, tekstów pisanych prozą oraz utworów dla dzieci; przełożyła ponad sto książek na język łotewski; jest miedzy innymi autorką tłumaczenia takich dzieł jak: Trzy poematy Karola Wojtyły, Te korytarze Czesława Miłosza, Żar zmierzchu Kazimierza Burnata

Oleksander Gordon – urodzony we Lwowie poeta, literaturoznawca, tłumacz; wiceprezes Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy w Kijowie; autor książek poetyckich i prozy Lwowskie legendy oraz zbiorów przekładów z polskiego na ukraiński; twórca współpracujący z Dolnośląskim Oddziałem ZLP i Oddziałem w Poznaniu

Sergij Szielkowij – urodzony weLwowie docent na Uniwersytecie Technicznym w Charkowie, autor wielu publikacji naukowych z dziedziny matematyki
i mechaniki; autor tekstów pisanych prozą, książek poetyckich i przekładów; c
złonek Narodowego Związku Pisarzy Ukrainy i Rosji

UCZESTNICY SPOTKANIA: klasa I c oraz rozszerzenie humanistyczne (klasa III)

RECYTATORZY: Magdalena Kurowska, Dominika Zielińska, Ewa Janiszewska, Dominika Olek, Klaudia Jakimiszyn, Maciej Mąka, Igor Kozak, Maciej Kozioł

OPRAWA MUZYCZNA: Kamila Bańkowska, Dominika Zielińska

PROWADZENIE: Zuzanna Makuchowska, Jakub Kazimierski

ZDJĘCIA: Kamila Jędrzejowska

ORGANIZACJA I OPIEKA: Izabela Warzecha, Magdalena Sobczyńska

 

shemalevids.org