PLAN LEKCJI 2

zajecia 2

dokumenty 2

aktualnosci 2

statut 2

stypendia 2

SPOTKANIE Z TWÓRCĄ

SPOTKANIE Z TWÓRCĄ

KOMENTARZE UCZENNIC ROZSZERZENIA HWP1

***

I Liceum z Oddziałami Dwujęzycznymi im. B. Chrobrego jest szkołą, która słynie
z bogatej tradycji, o czym świadczy mnogość postaci zaangażowanych w jej historię. Robert Stando, którego mieliśmy okazję poznać 2 czerwca b.r., niewątpliwie jest częścią naszego liceum, a status absolwenta i Honorowego Obywatela Kłodzka pozwala na nazwanie go współtwórcą szkolnej tradycji.

Wybitny reżyser filmów dokumentalnych jest naszym corocznym gościem, który chętnie powraca w licealne mury, by podzielić się z uczniami doświadczeniem i nieco przybliżyć nam swoją twórczość.

 

Niedawne spotkanie było wyjątkowe ze względu na odsłonięcie pamiątkowej tablicy przedstawiającej sylwetkę pana Stando. Twórca zaskarbił sobie sympatię tegorocznych słuchaczy, kiedy wzruszony podziękował za tę formę uczczenia jego osoby.

Tradycyjnie jednak głównym celem wizyty była prezentacja filmów artysty oraz towarzysząca jej dyskusja. W towarzystwie pana Roberta obejrzeliśmy jedne z jego najbardziej znanych dokumentów, takie jak „Kurban Bajram” czy „Obcy”. Dzieła absolwenta „Chrobrego” są tym ciekawsze, że często miejscem ich akcji są lokalne tereny, a dodatkowo dotyczą uniwersalnych problemów, stale obecnych w społeczeństwie. Podczas rozmowy każdy z uczniów mógł również zapytać gościa o interesujące fakty czy poruszyć tematykę danego filmu.

Pozytywne nastawienie pana Roberta Stando i humorystyczne opowieści sprawiły, że kilkugodzinne spotkanie szybko dobiegło końca. Podsumowującym elementem była pamiątkowa fotografia ze wszystkimi uczestnikami spotkania.

Aleksandra Jurczyk, klasa II d

***

02.06.2017r. w naszej szkole gościliśmy wybitnego reżysera filmów dokumentalnych. Spotkanie rozpoczęło się obok Sali Tradycji i Historii Szkoły, gdzie po wystąpieniach pani dyrektor i pań polonistek została odsłonięta pamiątkowa tablica poświęcona panu Robertowi Stando.

Po oficjalnej części spotkania wszyscy razem poszliśmy do sali, w której nasz gość powiedział kilka słów o sobie i przybliżył nam fabułę filmu ,,Kurban - Bajram’’, który następnie obejrzeliśmy. Obraz ten opowiada o ludności tatarskiej. Przedstawia jej tradycje, stroje, a głównym jego tematem jest obchodzone przez muzułmanów święto – tytułowy Kurban - Bajram. Pomimo tego, że film został nakręcony w latach 50. i trwa zaledwie 8 minut, to jest bardzo ciekawy i doskonale ukazuje zwyczaje przedstawionej mniejszości etnicznej. Oprócz tego filmu zobaczyliśmy jeszcze kilka innych: ,,Odę’’, ,,Obcego’’ i ,,Alberta Forstera’’. Pan Robert Stando dużo opowiadał nam o swojej twórczości i barwnej biografii. Dzięki temu mogliśmy go bliżej poznać. Kilkoro z nas – słuchaczy, zadawało reżyserowi pytania, na które pan Stando chętnie odpowiadał.

Jestem bardzo zadowolona, że miałam okazję poznać tak utalentowanego i wybitnego reżysera. Uważam, że spotkania z ciekawymi ludźmi są inspiracją do podejmowania nowych działań w celu realizowania swoich marzeń i rozwijania pasji.

            Justyna Decker, klasa II c

***

Nie każdy potrafi obudzić w ludziach pragnienie spełniania marzeń, chęć podejmowania działań, a także determinację, bez której niemożliwe jest osiągnięcie czegokolwiek. Osoby takie niezaprzeczalnie znajdują się jednak na tym świecie i przy odrobinie szczęścia udaje nam się czasem je spotkać. Taką okazję mieli uczniowie rozszerzeń humanistycznych 2 czerwca 2017 r., kiedy gościł u nas absolwent naszego liceum, reżyser Robert Stando.

Podczas spotkania została odsłonięta tablica pamiątkowa, upamiętniająca życie pana Roberta, jego twórczość, a także powroty do ukochanej szkoły. Po tym uroczystym wydarzeniu, w trakcie którego wysłuchaliśmy również przemówień pani dyrektor, szkolnych polonistek oraz odwiedzającego nas reżysera, udaliśmy się obejrzeć cztery filmy nakręcone przez pana Stando, m.in. „Odę” opowiadającą o naszej szkole. Ich oglądaniu towarzyszyła dyskusja,  głosowanie na najlepszy film, a także konkurs podczas, którego można było wygrać płytę z wybranymi dziełami Roberta Stando, opatrzoną autografem i dedykacją.

Większe wrażenie niż filmy zrobiła jednak sama osoba reżysera. Jestem pewna, że zainteresował on swoją osobowością i zachwycił poczuciem humoru, a także zmotywował wielu z nas do dążenia do swoich celów. Uważam, że spotkanie to było dla nas wszystkich niezwykle wartościowym i pouczającym doświadczeniem, które na długo pozostanie
w pamięci. Mam szczerą nadzieję, że pan Robert jeszcze nieraz odwiedzi naszą szkołę, by dalej dzielić się swoją pasją, a także inspirować kolejne pokolenia uczniów.

Martyna Łukasiewicz, klasa II d

shemalevids.org