PLAN LEKCJI 2

zajecia 2

dokumenty 2

aktualnosci 2

statut 2

stypendia 2

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC” LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC”

LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

Odnajdując piękno w poezji

Czy nie jest tak, że czytając kolejne wiersze podczas lekcji języka polskiego, przestajemy dostrzegać ich piękno, a skupiamy się jedynie na tym, by poprawnie je zinterpretować? Poezja przestaje być dla nas tym, czym chcieli, by była jej autorzy, staje się przymusem, czymś często niezrozumiałym. Nic tak jednak nie przypomina nam o pięknie poezji, o tym, jak ważną odgrywa ona rolę w świecie, w ludzkim życiu, jak spotkanie z jej żywymi twórcami. Kiedy nie jest w stanie już nas poruszyć Kochanowski, gdy nie dostrzegamy wartości w tekstach Mickiewicza, kto lepiej przywróci nam wiarę w poezję, jak nie osoba sama mówiąca o swoim wierszu i pokazująca, jak ważna jest twórczość w jej życiu i jak tym samym mogłaby być ważna w naszym, ile mogłaby do niego wnieść? 

16 listopada 2017 roku mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu ze współczesnymi twórcami poezji – panią Zofią Mirską i panem Andrzejem Bartyńskim. Na początku spotkania uczniowie naszej szkoły przedstawili sylwetki autorów, a także kilka ich wybranych wierszy, a następnie autorzy zapoznali nas ze swoimi innymi dziełami. Poeci bardzo chętnie czytali
i recytowali swoje utwory, było widać, że są one dla nich czymś bardzo ważnym, że są sposobem na porozumiewanie się ze światem. W ten właśnie sposób nasi goście chcieli porozumieć się również z nami, dając nam poznać siebie, swoje uczucia, myśli, swoje różnorodne doświadczenia.

W czasie spotkania autorskiego miała również miejsce rozmowa z autorami, opowiedzieli nam oni o sobie i o tym, czym jest dla nich poezja. Myślę, że bardzo cenne było pokazanie nam, że są oni ludźmi ze swoją własną historią, ze swoimi, nierzadko trudnymi, przeżyciami. Pani Zofia sama mówi, że nigdy nie była „słodką licealistką”, że jej złe zachowanie było przyczyną wielu problemów, a mimo tego udało jej się dostać na wybrane studia, skończyć je, a później zostać nauczycielką, w co wątpił jej licealny nauczyciel. Może ona być więc wzorem dla młodzieży, która nie odnajduje się w szkole, w której możliwości nie wierzą inni. Jej historia może motywować, pomagać uwierzyć w siebie i w to, że trzeba spełniać swoje marzenia. Pan Andrzej również okazał się być bardzo inspirującą osobą.
Z jego słów wynika, że kiedy jako chłopiec utracił wzrok, nie tylko nie poddał się, ale
i, stawiając sobie ogromne wymagania, dostał się na wymarzone studia, na których wiódł życie jak każdy inny, nie używając laski dla niewidomych i podróżując pociągiem
w nieznanych kierunkach. Poeci ci mogą więc nas inspirować nie tylko przez swoje piękne wiersze, ale także przez to, jak żyli, jak dążyli do celów.

Spotkanie z panią Mirską i panem Bartyńskim było dla nas bardzo cennym przeżyciem, które pozwoliło nam lepiej zrozumieć, kim jest poeta, a może i niektórych zainspirowało do własnego tworzenia. Myślę, że ważne są spotkania z ludźmi, którzy kochają to, co robią, którzy pokazują, jak ważne jest to, by rozwijać swoje pasje i nigdy nie pozwolić, by cokolwiek stanęło na naszej drodze do szczęścia. 

      Martyna Łukasiewicz, klasa III D

shemalevids.org