PLAN LEKCJI 2

zajecia 2

dokumenty 2

aktualnosci 2

statut 2

stypendia 2

The Essay Content on "Oceans, Seas, and Marine Resource"

SDG14

The United Nations invite children to share their best ideas for conserving and sustainably using the marine environment, and it want them to write an essay on My plan to protect and manage our oceans, seas, and marine resource. The content is aimed at primary students (ages 7-11) and secondary students (ages 11-17), supported by teachers, parents and schools.

Some students from our school answered that appeal.

We proudly present works of Hubert Lawenda (The Essay Content on "Oceans, ..." HL) and Paweł Mizera (The Essay Content on "Oceans, ..." PM), both from the 1c class) who have worked under the supervision of Ms. Danuta Mołdysz. THANKS both STUDENTS and a TEACHER

Final szkolnych teatralizacji polskich baśni

30. 11 2017 r. w auli im. Arnoszta z Pardubic odbył się finał szkolnych teatralizacji polskich baśni, legend i bajek. W konkursie udział wzięły tylko niestety dwie klasy – 2C i 2E. Przygotowane przez uczniów spektakle były zróżnicowane pod względem sposobów ujęcia tematu, dlatego jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody (dofinansowanie wyjazdu do teatru oraz dzień bez pytania dla całej klasy).

W ramach teatralizacji zamknięto także projekt ,,Przedszkolaki do teatru” realizowany w ramach III Konkursu Grantowego ,,Szkoła w działaniu” Fundacji ,,Razem możemy więcej”. Projekt obejmował współpracę uczniów 3 klasy Gimnazjum Powiatowego (obecnie uczniów klasy 1D) i i przedszkolaków z Przedszkola nr 4 w Kłodzku. Wśród zaproszonych gości były przedszkolaki i ich rodzice oraz dzieci z Domu Małego Dziecka w Kłodzku. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.

Uśmiechy na twarzach wszystkich – uczestników i widzów – potwierdzają, że było to udane
przedsięwzięcie.

Gratulujemy uczestnikom.

Juvenes Translatores

EUROPEJSKI KONKURS TŁUMACZENIOWY 'JUVENES TRANSLATORES'

Dnia 23 listopada w godzinach 10-12 odbył się Europejski Konkurs Tłumaczeniowy 'Juvenes Translatores', który został zorganizowany przez Komisję Europejską. Nasza szkoła została wylosowana spośród tysiąca innych szkół w Polsce. Koordynatorką konkursu była p.Kamila Wyrwa. Konkurs skierowany był do uczniów klas 2 liceum, a tym samym do młodych tłumaczy z krajów UE. W konkursie wzięły udział uczennice z klas 2c i 2d:

  • Martyna Mrozek,
  • Natalia Zajączkowska,
  • Magdalena Kurowska,
  • Julia Piętka,
  • Adrianna Kwiatkowska.

photo1, photo2, photo3, photo4

Zadaniem młodych tłumaczy było wybranie kombinacji językowych, w jakich odbędzie się tłumaczenie. Do wyboru były wszystkie języki krajów UE. Nasze uczennice tłumaczyły teksty z języka angielskiego na język polski. Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Brukseli na oficjalne wyróżnienie wraz z rodzicem/ opiekunem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku lutego 2018.

Trzymamy kciuki za nasze uczestniczki.

Powodzenia!

Mega sukces w konkursie: " Niepodległa. Tradycja i współczesność".

I miejsce Patrycji Wańczyk w konkursie: " Niepodległa. Tradycja i współczesność".

 

Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i starowali w nim uczniowie z całej Polski.
 
Wyniki zostały ogłoszone 27 listopada 2017 r.
 
Patrycja Wańczyk zajęła I  miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych wykonując najlepszą pracę multimedialną.
 
Celami konkursu było:
1. Zapoznanie z problematyką odzyskania i obrony przez Polskę niepodległego bytu. 
2. Przybliżenie postaci zaangażowanych w walkę o wolność kraju w XIX i XX w.         
3. Kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu
    polskiego.

4. Ukazanie różnych form obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.

Wielkie gratulacje !

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC” LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC”

LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

Odnajdując piękno w poezji

Czy nie jest tak, że czytając kolejne wiersze podczas lekcji języka polskiego, przestajemy dostrzegać ich piękno, a skupiamy się jedynie na tym, by poprawnie je zinterpretować? Poezja przestaje być dla nas tym, czym chcieli, by była jej autorzy, staje się przymusem, czymś często niezrozumiałym. Nic tak jednak nie przypomina nam o pięknie poezji, o tym, jak ważną odgrywa ona rolę w świecie, w ludzkim życiu, jak spotkanie z jej żywymi twórcami. Kiedy nie jest w stanie już nas poruszyć Kochanowski, gdy nie dostrzegamy wartości w tekstach Mickiewicza, kto lepiej przywróci nam wiarę w poezję, jak nie osoba sama mówiąca o swoim wierszu i pokazująca, jak ważna jest twórczość w jej życiu i jak tym samym mogłaby być ważna w naszym, ile mogłaby do niego wnieść? 

16 listopada 2017 roku mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu ze współczesnymi twórcami poezji – panią Zofią Mirską i panem Andrzejem Bartyńskim. Na początku spotkania uczniowie naszej szkoły przedstawili sylwetki autorów, a także kilka ich wybranych wierszy, a następnie autorzy zapoznali nas ze swoimi innymi dziełami. Poeci bardzo chętnie czytali
i recytowali swoje utwory, było widać, że są one dla nich czymś bardzo ważnym, że są sposobem na porozumiewanie się ze światem. W ten właśnie sposób nasi goście chcieli porozumieć się również z nami, dając nam poznać siebie, swoje uczucia, myśli, swoje różnorodne doświadczenia.

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC” LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

Z motylem na czubku nosa

Łączy nas poezja...

16 listopada odbyło się tegoroczne spotkanie uczniów „Chrobrego” z twórcami należącymi do Dolnośląskiego Oddziału Związku Literatów Polskich. W ramach Międzynarodowego Festiwalu Poezji „Poeci bez granic” gościli w szkole:

pani Zofia Mirska – kłodzka poetka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego i animatorka kultury oraz pan Andrzej Bartyński – zwany „dolnośląskim Homerem” poeta, pieśniarz, organizator wielu wydarzeń artystycznych.

Częścią festiwalu był także I Konkurs Literacki dla Uczniów Szkół Ponadgimnazjalnych Powiatu Kłodzkiego. Jego laureatami są również nasi uczniowie:

KATEGORIA: POEZJA

Kacper Kmieciński (III F) – I nagroda

Anna Jakubiec (III A) – III nagroda

KATEGORIA: PROZA

Przemysław Kata (III D) – I nagroda

Klaudia Bekas (I A) – III nagroda

Zarówno nagrodzone teksty, jak i prace pozostałych uczestników konkursu zostały wydane
w almanachu pt. „Z motylem na czubku nosa/łączy nas poezja...”

Gratulujemy wszystkim młodym twórcom!

Fotoreportaż "Poeci bez granic" edycja 2017

Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach za nami. Do Nowej Rudy przyjechało aż 26 drużyn z Polski i Czech.

Konkurs rozgrywany był w dwóch kategoriach wiekowych do i powyżej 16 roku życia. Czteroosobowe drużyny szkolne rozwiązywały test zamknięty oraz wykonywały zadania praktyczne. Najlepszą drużyną powyżej 16 roku życia okazał się  Zespół Szkół Ogólnokształcących nr II w Opolu. Natomiast trzecie miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły w składzie: Marcel Dróżdż, Kacper Górak, Wojciech Piszczek( wszyscy z kl.II D) i Maksymilian Bogut z kl. II E.

Czytaj więcej: Konkurs Wiedzy o Polsce i Czechach

Debata o Unii Europejskiej

DEBATA O UNII EUROPEJSKIEJ

     Dnia 30.10.2017 r. w naszej szkole odbyła się Debata o Unii Europejskiej, na którą zaproszono uczniów ze szkół powiatu kłodzkiego. Wśród jej uczestników byli przedstawiciele Kłodzkiej Szkoły Przedsiębiorczości, Noworudzkiej Szkoły Technicznej, Regionalnej Szkoły Turystycznej, Zespołu Szkół Alternatywnych, Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Bystrzycy Kłodzkiej, Zespołu szkół Ponadgimnazjalnych w Kłodzku, Zespołu Szkół Publicznych im. Jana Pawła II
w Kudowie – Zdroju, Zespołu Szkół Samorządowych w Stroniu Śląskim oraz naszego liceum.

     W pierwszej części uczniowie w odrębnych gabinetach wzięli udział w dyskusji dotyczącej dwóch z pięciu zaproponowanych tematów: 1) Mobilność i migracje. 2) Zaufanie obywateli. 3) Edukacja. 4) Zatrudnienie. 5) Gospodarka.

Czytaj więcej: Debata o Unii Europejskiej

Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

W dniu 26.09. 2017 r odbyły się pierwsze zawody na szczeblu Mistrzostw Powiatu Kłodzkiego- Sztafetowe Biegi Przełajowe . Impreza odbywała się w Bystrzycy Kłodzkiej pod patronatem Szkolnego Związku Sportowego. ZSO Chrobry od lat jest liderem na arenie powiatu w rywalizacji sportowej szkół ponadgimnazjalnych.  Dziewczęta " Chrobrego" w doskonałym stylu pokonały rywalki, zdibywając tytuł Mistrzyń Powiatu. Chłopcy po dobrej walce i ciekawym finiszu zajęli trzecie miejsce. 

Czytaj więcej: Mistrzostwa Powiatu w Sztafetowych Biegach Przełajowych

GALA PROJEKTÓW GIMNAZJALNYCH 2017

GALA PROJEKTÓW GIMNAZJALNYCH

Dnia 9 czerwca w szkolnej auli odbyła się coroczna Gala Projektów Gimnazjalnych, przygotowana tym razem przez naszą klasę – II ag. Mieliśmy okazję zaprezentować osiem projektów z wybranych przedmiotów szkolnych. Galę prowadziły Ksenia Wójtowicz i Wiktoria Kaszycka, a wśród publiczności byli: pani Dyrektor Bożena Czak, pan Wicedyrektor Tomasz Biernacik, nasi nauczyciele i rodzice oraz uczniowie pozostałych klas gimnazjalnych. 

Czytaj więcej: GALA PROJEKTÓW GIMNAZJALNYCH 2017

shemalevids.org