PLAN LEKCJI 2

zajecia 2

dokumenty 2

aktualnosci 2

statut 2

stypendia 2

The Essay Content on "Oceans, Seas, and Marine Resource"

SDG14

The United Nations invite children to share their best ideas for conserving and sustainably using the marine environment, and it want them to write an essay on My plan to protect and manage our oceans, seas, and marine resource. The content is aimed at primary students (ages 7-11) and secondary students (ages 11-17), supported by teachers, parents and schools.

Some students from our school answered that appeal.

We proudly present works of Hubert Lawenda (The Essay Content on "Oceans, ..." HL) and Paweł Mizera (The Essay Content on "Oceans, ..." PM), both from the 1c class) who have worked under the supervision of Ms. Danuta Mołdysz. THANKS both STUDENTS and a TEACHER

Final szkolnych teatralizacji polskich baśni

30. 11 2017 r. w auli im. Arnoszta z Pardubic odbył się finał szkolnych teatralizacji polskich baśni, legend i bajek. W konkursie udział wzięły tylko niestety dwie klasy – 2C i 2E. Przygotowane przez uczniów spektakle były zróżnicowane pod względem sposobów ujęcia tematu, dlatego jury postanowiło przyznać dwie równorzędne nagrody (dofinansowanie wyjazdu do teatru oraz dzień bez pytania dla całej klasy).

W ramach teatralizacji zamknięto także projekt ,,Przedszkolaki do teatru” realizowany w ramach III Konkursu Grantowego ,,Szkoła w działaniu” Fundacji ,,Razem możemy więcej”. Projekt obejmował współpracę uczniów 3 klasy Gimnazjum Powiatowego (obecnie uczniów klasy 1D) i i przedszkolaków z Przedszkola nr 4 w Kłodzku. Wśród zaproszonych gości były przedszkolaki i ich rodzice oraz dzieci z Domu Małego Dziecka w Kłodzku. Dla wszystkich przygotowano słodki poczęstunek.

Uśmiechy na twarzach wszystkich – uczestników i widzów – potwierdzają, że było to udane
przedsięwzięcie.

Gratulujemy uczestnikom.

Mega sukces w konkursie: " Niepodległa. Tradycja i współczesność".

I miejsce Patrycji Wańczyk w konkursie: " Niepodległa. Tradycja i współczesność".

 

Konkurs został zorganizowany przez Muzeum Niepodległości w Warszawie i starowali w nim uczniowie z całej Polski.
 
Wyniki zostały ogłoszone 27 listopada 2017 r.
 
Patrycja Wańczyk zajęła I  miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych wykonując najlepszą pracę multimedialną.
 
Celami konkursu było:
1. Zapoznanie z problematyką odzyskania i obrony przez Polskę niepodległego bytu. 
2. Przybliżenie postaci zaangażowanych w walkę o wolność kraju w XIX i XX w.         
3. Kształtowanie patriotyzmu w nawiązaniu do tradycji niepodległościowych narodu
    polskiego.

4. Ukazanie różnych form obchodów rocznicy odzyskania niepodległości.

Wielkie gratulacje !

Juvenes Translatores

EUROPEJSKI KONKURS TŁUMACZENIOWY 'JUVENES TRANSLATORES'

Dnia 23 listopada w godzinach 10-12 odbył się Europejski Konkurs Tłumaczeniowy 'Juvenes Translatores', który został zorganizowany przez Komisję Europejską. Nasza szkoła została wylosowana spośród tysiąca innych szkół w Polsce. Koordynatorką konkursu była p.Kamila Wyrwa. Konkurs skierowany był do uczniów klas 2 liceum, a tym samym do młodych tłumaczy z krajów UE. W konkursie wzięły udział uczennice z klas 2c i 2d:

  • Martyna Mrozek,
  • Natalia Zajączkowska,
  • Magdalena Kurowska,
  • Julia Piętka,
  • Adrianna Kwiatkowska.

photo1, photo2, photo3, photo4

Zadaniem młodych tłumaczy było wybranie kombinacji językowych, w jakich odbędzie się tłumaczenie. Do wyboru były wszystkie języki krajów UE. Nasze uczennice tłumaczyły teksty z języka angielskiego na język polski. Nagrodą w konkursie jest wyjazd do Brukseli na oficjalne wyróżnienie wraz z rodzicem/ opiekunem. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi na początku lutego 2018.

Trzymamy kciuki za nasze uczestniczki.

Powodzenia!

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC” LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC”

LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

Odnajdując piękno w poezji

Czy nie jest tak, że czytając kolejne wiersze podczas lekcji języka polskiego, przestajemy dostrzegać ich piękno, a skupiamy się jedynie na tym, by poprawnie je zinterpretować? Poezja przestaje być dla nas tym, czym chcieli, by była jej autorzy, staje się przymusem, czymś często niezrozumiałym. Nic tak jednak nie przypomina nam o pięknie poezji, o tym, jak ważną odgrywa ona rolę w świecie, w ludzkim życiu, jak spotkanie z jej żywymi twórcami. Kiedy nie jest w stanie już nas poruszyć Kochanowski, gdy nie dostrzegamy wartości w tekstach Mickiewicza, kto lepiej przywróci nam wiarę w poezję, jak nie osoba sama mówiąca o swoim wierszu i pokazująca, jak ważna jest twórczość w jej życiu i jak tym samym mogłaby być ważna w naszym, ile mogłaby do niego wnieść? 

16 listopada 2017 roku mieliśmy okazję wziąć udział w spotkaniu ze współczesnymi twórcami poezji – panią Zofią Mirską i panem Andrzejem Bartyńskim. Na początku spotkania uczniowie naszej szkoły przedstawili sylwetki autorów, a także kilka ich wybranych wierszy, a następnie autorzy zapoznali nas ze swoimi innymi dziełami. Poeci bardzo chętnie czytali
i recytowali swoje utwory, było widać, że są one dla nich czymś bardzo ważnym, że są sposobem na porozumiewanie się ze światem. W ten właśnie sposób nasi goście chcieli porozumieć się również z nami, dając nam poznać siebie, swoje uczucia, myśli, swoje różnorodne doświadczenia.

Czytaj więcej: MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL POEZJI „POECI BEZ GRANIC” LEKCJA POEZJI W „CHROBRYM”

Strona 1 z 10

shemalevids.org