Ułatwienia dostępu

instaling

W marcu 2025r. uczniowie klas maturalnych, o profilu biologiczno-chemicznym, uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych w Zakładzie Genetyki i Fizjologii Komórki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Tematyka zajęć laboratoryjnych obejmowała wybrane techniki inżynierii genetycznej. W dwuosobowych zespołach młodzi biolodzy przeprowadzili łańcuchową reakcję polimerazy tzw. PCR oraz dokonali identyfikacji namnożonych fragmentów DNA za pomocą elektroforezy żelowej. Wyniki swojej pracy mogli zobaczyć dzięki wbudowanej sondzie molekularnej i obrazowaniu za pomocą lampy UV. Po zajęciach warsztatowych odbył się wykład na temat zagrożeń i korzyści wynikających tworzenia organizmów genetycznie modyfikowanych czyli GMO.

Warsztaty były doskonałą okazją do utrwalenia wiadomości przed zbliżającym się egzaminem maturalnym. Zajęcia praktyczne sprawiły, że trudne wiadomości na temat replikacji DNA, elektroforezy DNA w żelu agarozowym czy reakcji PCR stały się zrozumiałe i możliwe do wyobrażenia. Uczniowie pracowali z zaangażowaniem i wielkimi emocjami. W czasie 4-godzinnych zajęć każdy mógł się poczuć jak naukowiec. Z pewnością zajęcia przyczyniły się do wzrostu kompetencji i wiadomości maturzystów, które będą przydatne podczas egzaminu maturalnego z biologii.

Temat warsztatów: Wybrane techniki genetyczne

Temat wykładu: Co to jest i czy należy się bać GMO- podstawowe informacje na temat organizmów genetycznie modyfikowanych (GMO)

 

1

 

2