PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA OBOWIĄZUJACA
w I Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku podczas pandemii COVID-19
WERSJA OD 1 WRZEŚNIA 2021 R.
Podstawa prawna:
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, z późn. zm.),
- Ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U. z 2020 r. poz. 374 z późn. zm.),
- rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493, z późn. zm.)
- rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2020 r. w sprawie zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (Dz. U. 2020 poz. 325),
- ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2019 r. poz. 1239 i 1495 oraz z 2020 r. poz. 284 i 322) z późniejszymi zmianami
- wytyczne MEN, MZ i GIS dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych – tryb pełny stacjonarny r. z dnia 4 sierpnia 2021 roku.
- USTALENIE CELU PROCEDURY, JEJ ZAKRESU ORAZ ODBIORCÓW
- Głównym celem procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa higieniczno – sanitarnego i zdrowotnego zarówno uczniom, jak i pracownikom szkoły podczas pandemii COVID – 19.
- Wytyczne zawarte w procedurze dotyczą wszystkich pracowników szkoły, uczniów i ich rodziców.
- Procedura dotyczy nieruchomości położonej przy ul. Wojska Polskiego 11 w Kłodzku, obejmującej budynek oraz teren przyległy do budynku w granicach nieruchomości zarządzanej przez szkołę.
- ORGANIZACJA DOBORU UCZNIÓW
- Do szkoły mogą uczęszczać tylko uczniowie zdrowi, którzy nie wykazują objawów chorobowych (przede wszystkim kaszel, podwyższona temperatura powyżej 37º,), oraz gdy domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych.
- W razie stwierdzenia niepokojących objawów wskazujących na wystąpienie choroby zakaźnej wskazane jest pozostanie w domu i skorzystanie z porady medycznej.
- III. PRZYCHODZENIE/WYCHODZENIE do/ze szkoły
- Uczniowie przychodzą do szkoły o godzinie umożliwiającej uczestnictwo w zajęciach zgodnie
z planem zajęć. - Przy wejściu do szkoły znajduje się płyn dezynfekujący, z którego muszą obowiązkowo skorzystać wszystkie osoby wchodzące do budynku.
- Rodzice, opiekunowie i inne osoby mogą wejść teren szkoły tylko po wcześniejszym umówieniu spotkania z pracownikiem szkoły. Po wejściu na teren szkoły mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką oraz zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników szkoły i innych osób wynoszącego min. 1,5m. Po wejściu do szkoły należy skierować się bezpośrednio do miejsca docelowego.
- Uczniowie poruszają się po korytarzu ruchem prawostronnym.
- Uczniowie po zakończeniu zajęć oraz inne osoby po zakończeniu spotkania, zobowiązani są do niezwłocznego opuszczenia budynku i terenu szkoły z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.
- Pracownicy szkoły widząc na korytarzu osobę inną niż pracownik, uczeń zobowiązani są do ustalenia w jakim celu osoba ta przebywa na terenie szkoły a następnie wskazać kierunek w jakim powinna się udać.
- Osoby, które nie są umówione na spotkanie z pracownikiem szkoły, nie realizują na rzecz szkoły usług zobowiązane są opuścić teren szkoły.
- ORGANIZACJA ZAJĘĆ
- W każdej sali zapewnia się dozownik ze środkiem dezynfekującym.
- Nauczyciele egzekwują obowiązkową dezynfekcję rąk, przy każdorazowym wejściu grupy uczniów do klasy lekcyjnej.
- Uczniowie I LO w Kłodzku mają obowiązek zakrywania ust i nosa maseczką w przestrzeni wspólnej; uczniowie mogą zdjąć maseczkę po zajęciu miejsca przy stoliku w sali lekcyjnej pod warunkiem, że siedzą sami i zachowują 1,5 m dystansu od innych osób.
- W sali mogą znajdować się wyłącznie wyposażenie i sprzęty, które można myć z użyciem detergentów lub dezynfekować.
- Uczeń musi mieć na zajęciach własne podręczniki i przybory, które w czasie zajęć mogą znajdować się na jego stoliku szkolnym, w torbie/plecaku lub we własnej szafce. Uczniowie nie powinni wymieniać się przyborami szkolnymi między sobą ani przynosić do szkoły niepotrzebnych przedmiotów.
- Uczniowie każdorazowo zabierają przyniesione przez siebie przybory do domu.
- Obowiązują ogólne zasady higieny: częste mycie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.
- Należy się stosować do instrukcji prawidłowego mycia rąk zawieszonych w toaletach szkolnych.
- Nauczyciel prowadzący zajęcia informuje uczniów o wprowadzonych procedurach bezpieczeństwa oraz zalecanych zachowaniach w tym zmianie przyzwyczajeń np. unikaniu przytulania na powitanie ,unikaniu dotykania oczu, nosa i ust.
- Ogranicza się aktywności sprzyjające bliskiemu kontaktowi pomiędzy uczniami. Zaleca się aby uczniowie w trakcie przerw przebywali na świeżym powietrzu na terenie szkoły.
- W sali gimnastycznej używany sprzęt sportowy oraz podłoga myte są detergentem lub zdezynfekowane po każdym dniu zajęć, a w miarę możliwości po każdych zajęciach.
- Podczas realizacji zajęć, w tym zajęć wychowania fizycznego i sportowych, w których nie można zachować dystansu, należy ograniczyć ćwiczenia i gry kontaktowe. Szkoła ustala i upublicznia zasady uczestnictwa w zajęciach, spotkaniach innych niż zajęcia lekcyjne.
- Sprzęt i materiały wykorzystywane podczas zajęć praktycznych są czyszczone z użyciem detergentu lub dezynfekowane.
- Zajęcia w ramach lekcji wychowania fizycznego będą prowadzone możliwie jak najczęściej na świeżym powietrzu.
- Szkoła zapewnienia możliwość szybkiej komunikacji z rodzicami/ opiekunami prawnymi ucznia z wykorzystaniem technik komunikacji na odległość.
- Jeżeli uczeń przejawia niepokojące objawy chorobowe stosuje się procedurę dotyczącą zasad postępowania w przypadku podejrzenia u ucznia zarażenia koronawirusem.
- Nauczyciele i pracownicy korzystają z indywidualnych środków ochrony osobistej: jednorazowych rękawiczek, maseczek. Nauczyciel może zdjąć maseczkę w czasie prowadzenia lekcji, pod warunkiem zachowania co najmniej 1,5 m. dystansu od uczniów.
- Nauczyciele i inni pracownicy szkoły powinni zachowywać dystans społeczny między sobą, w każdej przestrzeni szkoły, wynoszący min. 1,5 m.
- Pracownicy administracji oraz obsługi sprzątającej powinni ograniczyć kontakty z uczniami oraz nauczycielami.
- ZASADY KORZYSTANIA Z SZATNI NA TERENIE SZKOŁY
- Szatnia ogólna pozostaje zamknięta, termin jej otwarcia zostanie podany z 3-dniowym wyprzedzeniem.
- Zasady korzystania z szatni sportowych:
- Szatnia jest otwierana i zamykana przez nauczyciela prowadzącego zajęcia wychowania fizycznego;
- b) Uczniowie mogą przebywać w szatni tylko pod opieką nauczyciela;
- c) Nauczyciel zamyka szatnię po opuszczeniu jej przez ostatniego ucznia i cała grupa udaje
się na lekcję;
- d) W czasie trwania lekcji wychowania fizycznego uczniowie nie mogą przebywać w szatni;
- e) Opuszczając szatnię po skończonych zajęciach uczniowie pozostawiają po sobie porządek
i sprawdzają czy nie zostawili swoich rzeczy na wieszakach lub pod ławką. Za rzeczy
pozostawione w szatni szkoła nie bierze odpowiedzialności;
- f) Wartościowe przedmioty uczniowie mogą przed zajęciami zdeponować u nauczyciela;
- g) Za wartościowe przedmioty pozostawione w szatni szkoła nie odpowiada;
- h) Na terenie szatni obowiązuje zakaz siadania na parapecie, podciągania się na wieszakach,
biegania, popychania, niszczenia mienia szkoły;
- i) Uczniowie przed wejściem do szatni obowiązkowo dezynfekują ręce;
- j) Za zniszczenie mienie szkoła obciąży uczniów korzystających z szatni;
- k) O wszelkich przejawach agresji wśród uczniów, zauważonych uszkodzeniach wyposażenia
szatni, czy innych niepokojących zdarzeniach należy niezwłocznie powiadomić nauczyciela
wychowania fizycznego.
- KORZYSTANIE ZE SKLEPIKU SZKOLNEGO (sklepik jest nieczynny do końca roku 2021)
- VII. ORGANIZACJA KONSULTACJI I ZAJĘĆ DODATKOWYCH NA TERENIE SZKOŁY
- Z zajęć w formie konsultacji w szkole mogą korzystać uczniowie zdrowi, bez objawów choroby zakaźnej.
- Dyrektor wraz z nauczycielami opracowuje harmonogram konsultacji i zajęć dodatkowych oraz podaje do informacji rodzicom i uczniom.
- Na konsultacjach i zajęciach dodatkowych obowiązują te same zasady bezpieczeństwa co podczas zajęć lekcyjnych, które odbywają się zgodnie z planem lekcji.
- KORZYSTANIE Z BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
- Podczas wizyty w bibliotece książki podaje wyłącznie bibliotekarz. Niedostępny dla czytelników pozostaje swobodny dostęp do regałów bibliotecznych.
- Zwrócone książki podlegają kwarantannie trwającej 3 dni.
- Każdy czytelnik zwracając zbiory biblioteczne ma obowiązek zasłaniania nosa i ust oraz zachowania bezpiecznej odległości od dyżurującego bibliotekarza.
- Po wejściu do biblioteki należy zdezynfekować ręce .
- Po przyjęciu książek od czytelnika należy każdorazowo zdezynfekować blat, na którym leżały książki.
- HIGIENA, CZYSZCZENIE I DEZYNFEKCJA
- Przy wejściach do budynku umieszcza się numery telefonów do właściwej miejscowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, oddziału zakaźnego szpitala i służb medycznych.
- Przy wejściach do budynku umieszcza się stanowisko do dezynfekcji rąk wraz z informacją o konieczności ich dezynfekcji przez wszystkie wchodzące osoby.
- W pomieszczeniach sanitarno-higienicznych wywiesza się plakaty z zasadami prawidłowego mycia rąk, a przy dozownikach z płynem do dezynfekcji rąk – instrukcje dezynfekcji.
- Dyrektor zapewnia nadzór nad przestrzeganiem przez wszystkie osoby wchodzące do szkoły stosowania dezynfekcji dłoni oraz zakrywania ust i nosa.
- Zapewnia się dostęp do wody i mydła w celu częstego mycia rąk.
- Sale lekcyjne, pomieszczenia ogólnodostępne wietrzone są co najmniej raz na godzinę, w czasie przerwy, a w razie potrzeby także w czasie zajęć.
- Pracownicy obsługi odpowiedzialni są za codzienne prace porządkowe, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymania czystości ciągów komunikacyjnych, toalet, sal lekcyjnych, sal gimnastycznych. Odpowiadają za dezynfekcję powierzchni dotykowych – poręczy, klamek, włączników światła, i powierzchni płaskich, w tym blatów stołów i poręczy krzeseł, a także sprzętów gimnastycznych.
- Pracownicy obsługi sprzątający pomieszczenia zobowiązani są myć i dezynfekować przedmioty, przybory do ćwiczeń lub inny sprzęt, po każdym użyciu przez ucznia podczas zajęć.
- Podczas mycia i dezynfekcji pomieszczeń szkoły pracownicy zobowiązani są używać środków ochrony osobistej, w tym rękawiczek.
- Podczas przeprowadzania dezynfekcji przestrzegane są ściśle zalecenia producentów znajdujące się na opakowaniach środków do dezynfekcji. Przestrzegany jest również czas niezbędny do wywietrzenia dezynfekowanych pomieszczeń i przedmiotów.
- Wszystkie toalety są na bieżąco dezynfekowane.
- Kierownik gospodarczy monitoruje codzienne prace porządkowe we wszystkich obszarach szkoły.
- POMIESZCZENIE WYDZIELONE DLA OSOBY, U KTÓREJ STWIERDZONO OBJAWY CHOROBOWE
- W szkole zostało zorganizowane pomieszczenie, w którym osoba wykazująca objawy chorobowe zostanie odizolowana od pozostałych osób znajdujących się na terenie obiektu. Pomieszczeniem tym jest sala nr 23.
- Jeżeli pracownik szkoły zaobserwuje u ucznia objawy mogące wskazywać na infekcję dróg oddechowych, w tym w szczególności gorączkę, kaszel, należy odizolować ucznia w sali nr 23, zapewniając min. 2 m odległości od innych osób, i niezwłocznie powiadomić rodziców/opiekunów o konieczności odebrania ucznia ze szkoły (rekomendowany własny środek transportu).
- Pomieszczenie zostało wyposażone w środki ochrony indywidualnej i płyn dezynfekujący.
- Pomieszczenie jest na bieżąco myte i w razie potrzeby dezynfekowane.
- W widocznym miejscu są umieszczone informacje zawierająca ważne numery telefonów, w tym do stacji sanitarno –epidemiologicznej i służb medycznych.
- Sporządza się kartę izolatki, w której odnotowuje się nazwiska osób izolowanych.
- Obszar, w którym poruszał się i przebywał pracownik z infekcją dróg oddechowych, bezzwłocznie należy poddać gruntownemu sprzątaniu, zgodnie z funkcjonującymi w podmiocie procedurami oraz zdezynfekować powierzchnie dotykowe (klamki, poręcze, uchwyty itp.) oraz zastosować się do indywidualnych zaleceń wydanych przez organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej.
- W przypadku potwierdzonego zakażenia SARS-CoV-2 na terenie szkoły należy stosować się do zaleceń Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- W przypadku podejrzenia o zakażenie sporządza się listę osób przebywających w tym samym czasie w części/częściach szkoły, w których przebywała osoba podejrzana o zakażenie.
- Zawsze w przypadku wątpliwości należy zwrócić się do właściwej powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej, aby odbyć konsultację lub uzyskać poradę
- Postanowienia końcowe
- Za wdrożenie i nadzór nad stosowaniem procedury odpowiada dyrektor szkoły.
- Do przestrzegania postanowień niniejszej procedury zobowiązani są wszyscy pracownicy, uczniowie i inne osoby przebywające w szkole.
- Za zapoznanie pracowników i rodziców, prawnych opiekunów, wychowanków z niniejszą procedurą odpowiada dyrektor szkoły.
- Procedura wchodzi w życie z dniem podpisania przez dyrektora tj. w dniu 31 sierpnia 2021 r.
- Procedura obowiązuje do odwołania.