Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis,
objęty honorowym patronatem Dolnośląskiego Kuratora Oświaty
19 maja b.r. w Kłodzkim Ośrodku Kultury odbyła się gala festiwalu noszącego imię Roberta Stando – reżysera, dokumentalisty związanego z Kłodzkiem, który wielokrotnie wracał do ukochanego miasta swojej młodości i w wielu filmach poruszał dotyczące go problemy. Temat ratowania kłodzkiej starówki w latach 1966–1976 oraz związanej z tym działalności reżysera przedstawiła w niezwykle interesującym wykładzie kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej – pani Joanna Stoklasek-Michalak.
Najważniejszy element uroczystości stanowiła projekcja filmów docenionych w realizowanym w ramach projektu Konkursie Filmowym dla Młodzieży. Skierowany był on do uczniów szkół średnich powiatu kłodzkiego oraz Gimnazjum w Broumovie. Temat konkursu: Miejsce, które nie może zginąć. Film dotyczący miejsca, które należy uratować, ocalić, zachować dla kolejnych pokoleń, wymagał od uczestników przygotowania krótkiego dokumentu zainspirowanego etiudą filmową Roberta Stando pt. „Miasto, które może zginąć”. Widowni zostały zaprezentowane prace uczniów „Chrobrego”:
- film pt. „Miejsce, które nie może zginąć” dotyczący niszczejącego dzisiaj pałacuw Szczytnej;
- film pt. „Nysa” poświęcony rzece i jej znaczeniu w życiu mieszkańców Kłodzka;
- film pt. „Pałac jak z bajki” ukazujący dramatyczny stan pałacowych zabudowań w Szalejowie Dolnym i Bożkowie;
- film pt. „Pustelnik” opowiadający o dawnych i obecnych losach kaplicy pustelnika związanej także z historią Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju;
- film pt. „Złoty Stok. Miasto turystyczne, które niszczeje” przedstawiający liczne zaniedbania w przestrzeni miasta.
Prace konkursowe oceniane były przez jury w składzie:
- przewodniczący: Piotr Bartos – reżyser i operator filmowy,
- członkowie: Lucyna Piwowarska-Dmytrów – producentka, operatorka filmowa oraz Małgorzata Bednarek – przewodniczka sudecka, zawodowo związana z instytucjami kulturalnymi ziemi kłodzkiej.
Jury przyznało:
- NAGRODĘ GŁÓWNĄ Mikołajowi Manikowskiemu za film „Pustelnik”;
- WYRÓŻNIENIA:
Karolinie Jędrzejowskiej za „Słoty Stok. Miasto turystyczne, które niszczeje”,
Weronice Biernacik za dokument pt. „Nysa”,
Antoniemu Krawczykowi za „Pałac jak z bajki”,
Michałowi Bitnerowskiemu i Jakubowi Calderoni za film „Miejsce, które nie może zginąć”.
Nagrody dla laureatów sfinansowane zostały ze środków projektu oraz ufundowane przez Starostę Kłodzkiego, a także Kłodzki Ośrodek Kultury przy wsparciu Urzędu Miasta Kłodzka.
Ponadto NAGRODĘ SPECJALNĄ przyznaną przez grupę Robertarium otrzymała Karolina Jędrzejowska, a NAGRODĘ PUBLICZNOŚCI, większością głosów oddanych podczas uroczystości, zdobyła Weronika Biernacik.
Wszystkim młodym filmowcom, którzy zgodnie z przesłaniem patrona festiwalu mają „oczy szeroko otwarte na świat” i nie pozostają obojętni na to, co dzieje się w ich okolicy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.