- Szczegóły
Wellbeing- nasze - nauczycieli i uczniów -doświadczenia z pobytu w irlandzkiej szkole “Donahies Community” w Dublinie połączone z doświadczeniami/refleksjami na temat nauki i pracy w polskiej szkole.
Dnia 23.04.2024 koordynatorzy( Panie:Kamila Wyrwa, Ewelina Kopacz, Danuta Mołdysz) i uczestnicy projektu unijnego (nauczyciel Pani Katarzyna Warzecha oraz uczennica Maja Stepak z klasy 3a) z dofinansowania FRSE :Szkoła pomaga po pandemii. Lekcja 1:Jak możemy odzyskać dobrostan utracony po pandemii? przeprowadziły warsztaty dla kadry pedagogicznej LO"Chrobry".
Pani Ewelina Kopacz przedstawiła organizację pracy szkoły skupioną na udzielaniu pomocy uczniom i jej dostępności. Pani Danuta Mołdysz przekazała koleżankom i kolegom wnioski po odbyciu obserwacji pracy nauczycieli w szkole irlandzkiej, a także wyniki testu pisanego przez nauczycieli Polskich w Irlandii i ich spostrzeżeń. Pani Katarzyna Warzecha przeanalizowała wyniki testów na temat dobrostanu u młodzieży polskiej przed i po projekcie. Pani Kamila Wyrwa przedstawiła rolę wprowadzania "małego ruchu" na zajęciach lekcyjnych. Uczennica Maja Stępak przekazała nam wynik pracy warspopandemztatowej młodzieży polsko-irlandzkiej .Stworzyli oni - "Poradnik Popandemiczny-Jak radzić sobie ze stresem?http://www.chrobry.org/images/Dokumenty/post-pandemic-guide_-iczny-przewodnik-1-skompresowany.pdf
Podsumowaniem naszych warsztatów było wykonanie przez nauczycieli "Kręgu Wellbeing" .Nauczyciele odpowiedzieli na postawione pytanie :Jak można "poprawiać" swój/uczniów dobrostan?"
Nasze końcowe wnioski przekazane Kadrze Pedagogicznej LO"Chrobry" :
- Problemy nasze i w Irlandii są podobne- problemy emocjonalne związane z izolacją, agresja, problem z adaptacją wzmocniony po epidemii Coronavirus’a oraz niska frekwencja.
-
Sposoby reagowania w trakcie agresji uczniowskiej są podobne. Nauczyciele w Irlandii reagują krzykiem również. Rozwiązywanie problemów podobnie w obydwu szkołach jest "stopniowalne", ale cała struktura pracy szkoły w Irlandii jest nastawiona na radzenie sobie z problemami uczniów. Zespół nauczycieli na szczycie , którego jest dyrektor szkoły.
-
Aby wzmocnić dobre samopoczucie uczniów na lekcji nauczyciele w Irlandii często zadają pytanie jak się czują i pytają o skalę od 1-10.Nauczyciele indywidualizują pracę ucznia .Grupy w szkołach Irlandzkich są mniejsze.
- Nauczyciele/uczniowie i w Polsce i w Irlandii muszą zadbać o swój dobrostan i potrzebne są dla nich warsztaty jak to robić
-
Motywowanie uczniów w szkołach Irlandzkich obejmuje zachęcanie, ale u podstawy zachęcania jest zasada, że przede wszystkim trzeba ucznia "ściągnąć" do szkoły( tu usystematyzowana łagodna perswazja szkoły skierowana do rodziców-stały kontakt z rodzicem, i monitorowanie problemów ucznia).Kontrola spóźniania się do szkoły przez Zastępcę Dyrektora.
-
System doradczy to grupa nauczycieli-tzw.”resource room” do , których uczeń czy nauczyciel w potrzebie zwraca się. Dodatkowo oprócz wychowawców klas są opiekunowie roczników. U nas działa to podobnie ,ale „resource room” to obszerne pomieszczenie wyglądające jak biblioteka ,gdzie w zależności od potrzeby uczeń może się schronić, dostaje pomoc w nauce lub specjalistyczną
- Nauczyciel- Łącznik Szkoła-Rodzice kieruje pomocą dla ucznia.
-
Dobra rozmowa z uczniem to podstawa każdej pomocy, a jej warunkiem jest aktywne słuchanie i dyskrecja. Pomoc musi polegać na pójściu dalej, a nie na tylko krytykowaniu.
-
Szkoła-"Donahies Communiuty" powstała, aby walczyć z przestępczością /gangami. Dodatkowo jest to tzw.community school, stąd każdy uczeń ma prawo być uczniem tej szkoły- i stąd potrzebny jest oddział szkoły gdzie są uczniowie z różnymi niepełnosprawnościami. Szkoła jest nastawiona na rozwiązywanie problemów.
-
Nasza szkoła może się pochwalić rozwijaniem zainteresowań u uczniów , a wymiany typu Erasmus są cennym doświadczeniem i poprawiają dobrostan ucznia .
-
Ważna refleksja: Dobrostan ucznia możemy rozwijać gdy jest on w szkole. Niska frekwencja to uniemożliwia. Tu są potrzebne wspólne działania rodziców i szkoły, aby ucznia w tej szkole utrzymać. Na tym skupia się szkoła w Irlandii- miękki,
ale wiecznie narzucający się rodzicom komunikat wysyłany do nich” Jesteśmy tu , aby pomóc”.
- Szczegóły
Z przyjemnością informujemy, że w ramach projektu unijnego z dofinansowania FRSE "Szkoła pomaga po pandemii. Lekcja 1: Jak możemy odzyskać dobrostan utracony w szkole ery popandemicznej", odbyły się dwie sesje zajęć Wellbeing dla naszych uczniów.
Pierwsza sesja miała miejsce 6 maja 2024 roku, natomiast druga odbyła się dzisiaj, 10 maja 2024 roku. Warsztaty były prowadzone przez doświadczoną specjalistkę, p. B.Krzos z Akademii Wellbeing. Pani Beata dzieliła się swoją wiedzą i praktycznymi wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z dobrostanem psychicznym i emocjonalnym.
Dziękujemy wszystkim uczniom za aktywne uczestnictwo i zaangażowanie. Wierzymy, że zdobyta wiedza i umiejętności będą cennym atutem w codziennym życiu oraz w
budowaniu zdrowego środowiska szkolnego.
Zachęcamy do śledzenia kolejnych działań w ramach naszego projektu, które mają na celu wsparcie naszej społeczności w powrocie do pełnego dobrostanu po okresie pandemii.
25 maja 2024r. odbędą się zajęcia dla nauczycieli w ramach tego samego projektu.
- Szczegóły
W dniach 11.03.2024 – 13.03.2024 Pan dyrektor Marcin Klimaszewski oraz nauczyciele: P. Danuta Mołdysz, P. Katarzyna Warzecha i P. Ewelina Kopacz-Kubarska uczestniczyli w obserwacji pracy w Donahies Community School w Dublinie w ramach przedsięwzięcia pt. ,,Szkoła pomaga po pandemii. Lekcja 1. Jak możemy odzyskać dobrostan utracony w szkole ery popandemicznej?” realizowanego na zasadach programu Erasmus+ w ramach projektu ,,Zagraniczna mobilność edukacyjna uczniów i kadry edukacji szkolnej” finansowanego ze środków programu FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA ROZWOJU SPOŁECZNEGO.
Nasi nauczyciele uczestniczyli w obserwacjach lekcji oraz rozmawiali z pedagogami na temat problemów uczniów i sposobów na podniesienie poziomu ich dobrostanu. Uczestnicy wyjazdu brali również udział w warsztatach przygotowanych zarówno przez nauczycieli szkoły przyjmującej, jak i zorganizowanych przez Irish Heart Foundation. Pobyt zakończył się testem mającym na celu sprawdzenie zdobytej wiedzy i kompetencji.
Serdecznie dziękujemy Donahies Community School za (kolejny już) tak owocny pobyt i czekamy na rewizytę. Wyjazd ten był ostatnim z cyklu wyjazdów powiązanych z ww. projektem, ale nie oznacza jego końca – nadal prowadzone są działania projektowe, których rezultatami będziemy się wkrótce dzielić.
- Szczegóły
W dniach 25.02-02.03.2024 grupa uczniów naszej szkoły wraz z koordynatorkami projektu: panią K. Wyrwą, p. D. Mołdysz oraz p. E.Kopacz-Kubarską oraz szkolnym terapeutą p. A. Muchą realizowała w szkole Donahies Community School w Irlandii projekt unijny FRSE ,,Szkoła pomaga po pandemii: Lekcja pierwsza. Jak możemy odzyskać dobrostan utracony w szkole ery popandemicznej?”. Podczas mobilności uczniowie mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz spostrzeżeń dot. pandemii Covid-19 i jej wpływu na nasze życie obecnie. Podczas 6-dniowiego pobytu w Dublinie uczniowie zwiedzili Dublin oraz rozwinęli kompetencje językowe, informatyczne oraz kulturowe. Wśród zajęć projektowych znalazła się między innymi nauka tańców narodowych, wymiana doświadczeń (prezentacje uczniów), tworzenie wspólnych poradników pt. ,,Jak radzić sobie ze stresem”?, warsztaty z wellbeing, aktywności poprawiające ogólne samopoczucie (wspólne gry i zabawy, debaty, ankiety, malowanie, tworzenie bransoletek, wizyta w teatrze etc.). Podczas pobytu w Donahies młodzież miała okazję doświadczyć w jaki sposób tamtejsza szkoła radzi sobie w utrzymaniu przyjaznej atmosfery podczas zajęć w szkole oraz jak funkcjonują w szkole osoby ze specjalnymi potrzebami. Co więcej, nasi uczniowie w ramach wolontariatu uczestniczyli w różnych aktywnościach, tym samym pomagając osobom z autyzmem. Nasza młodzież była tak zachwycona, że nie chciała wracać! Dziękujemy naszym przyjaciołom z Donahies Community School za wspaniałe przyjęcie naszej grupy, poświęcony czas i szereg ciekawych aktywności! Pozdrawiamy serdecznie i zapraszamy do Kłodzka!
Poniżej zachęcamy do obejrzenia kilku zdjęć z wyjazdu!